Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (3)Книжкові видання та компакт-диски (42)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>A=Крисаченко В$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 24
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Крисаченко В. С. 
Антропоцентризм і віталізм: сучасний синтез / В. С. Крисаченко, О. Ю. Митропольський, В. Г. Табачковський, С. С. Теслюк, Л. Ужвій, М. Бауер, Н. Гітун, І. Грабовська, І. Данилюк; ред.: В. С. Крисаченко, С. С. Теслюк; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. - Луцьк : Надстир'я, 2000. - 284 c. - укp.

Проведено систематичний аналіз фундаментальних філософсько-світоглядних ідей - антропоцентризму та віталізму. Послідовно розглянуто загальні тенденції їх розвитку, окремі сутнісні виміри та опредметнення антропоцентризму та віталізму в різних сферах життєдіяльності людини. Особливу увагу приділено феномену українського буття та його людиновимірності та життєвості.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*110.1 в.я43 + Ю216 я43 + Ю252:Е. я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА599500 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Крисаченко В. С. 
Людина і біосфера: основи екологічної антропології : Підруч. / В. С. Крисаченко; Міжнар. фонд "Відродження". - К. : Заповіт, 1998. - 687 c. - (Прогр. "Трансформація гуманіт. освіти в Україні"). - Бібліогр.: с. 670-687. - укp.

Дається систематичний виклад теорії біосфери та місця у ній людини. Розглянуто історію екології як науки, теорію і методологію пізнання еволюції живого, загальні уявлення походження та сутність біосфери, викладено основні теоретико-методологічні парадигми її пізнання. Аналізуються методолого-теоретичні засади вивчення природи біосфери, простежуються її сутнісні характеристики, розкривається сучасне бачення відмінних ознак життя людини як природної істоти. З'ясовуються механізми функціонування системи "людина-біосфера", розкриваються екологічні обставини та наслідки процесу антропогенезу, особливості диференціації людства на раси, адаптивні типи та культурні спільноти. У цьому зв'язку обгрунтована концепція та простежено механізм перетворення людиною біосфери у власну екологічну нішу. Доводиться, що життєвість людства залежить від його здатності осягнути закони розвитку і функціонування біосфери, жити згідно з ними.


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1 в05 я7 + Ю216.21 я7 + А8 я7

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА586920 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Крисаченко В. С. 
Україна на сторінках Святого Письма та витяги з першоджерел, що засвідчують процес поширення християнства на теренах України від апостола Андрія до князя Володимира / В. С. Крисаченко. - К. : Наук. думка, 2000. - 486 c. - укp.

Висвітлено шляхи поширення християнства на українській землі у першому тисячолітті нової ери. Наведено тексти стародавніх авторів, які залишили свідчення про діяння апостолів та подвижників віри на теренах України, про християнізацію греків, роксоланів, антів, готів, аланів, русів та інших етносів, які жили на території України. Розглянуто проблему контекстуальної присутності українських реалій на сторінках Святого Письма.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР),1 + Т3(4УКР)414-7,02 + Ш5(0)42,1 + Ш6(4УКР)3-4 я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА605612 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Крисаченко В. С. 
Україна: природа і люди / В. С. Крисаченко, О. І. Мостяєв; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. - К., 2000. - 494 c. - укp.

Проаналізовано формотворче значення природи для українського суспільства, питання формування образу України в інших народів. Розкрито природні умови зародження та розвитку українського етносу, показано географічну специфіку народонаселення України. Визначено напрямки взаємовпливу довкілля та української культури. Окрему увагу приділено екологічним і правовим аспектам взаємодії людини та довкілля на теренах України.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР) + Т3(4УКР)0,02 + С5*63*333.611 + Х859(4УКР) + Д890(45УКР)0

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА602018 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Крисаченко В. С. 
Історія Криму. Кримське ханство : Навч. посіб. / В. С. Крисаченко. - К. : Твім інтер, 2000. - 336 c. - (Історія Криму в джерелах і док.; Ч. ІІ). - укp.

З використанням широкої джерельної бази від початку ХІІІ до кінця XVIII ст. розглянуто історію Кримського ханства. Проаналізовано його витоки (держава Чингіз-хана, Золота Орда), процес утвердження як самостійної держави, період перебування під протекторатом Оттоманської Порти, злет і руїну у XVIII ст. Наведено загальні описи Кримського ханства, його території, людності, державного устрою, соціальної структури. Особливу увагу звернено на складні українсько-кримські відносини. Подано матеріал про міжнародні угоди та договори, що окреслює політичний статус Кримського ханства на різних етапах його існування.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4КРМ)449.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА602001 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Крисаченко В. С. 
Динаміка населення: популяційні, етнічні та глобальні виміри : Моногр. / В. С. Крисаченко; Нац. ін-т стратег. дослідж. - К. : НІСД, 2005. - 366 c. - Бібліогр.: с. 355-366. - укp.

Розкрито характер та механізми демографічних процесів з найдавніших часів до сучасного періоду. Досліджено вплив екологічних і внутрішньопопуляційних чинників на розвиток демографічних процесів. Встановлено критерії утвердження та експансії людини у біосфері. Висвітлено екологічні аспекти тривалості людського життя, розглянуто динаміку вікової структури людства та її наслідки. Визначено сутнісні риси українського етносу, наведено загальну характеристику народонаселення України та статистичний огляд демографічних процесів. Проаналізовано сучасні міграційні тенденції та їх вплив на етнодемографічну ситуацію в Україні. Розглянуто етнічну структуру українського суспільства та етнополітичні чинники глобальних демографічних трансформацій.

Раскрыты характер и механизмы демографических процессов с древнейших времен до современного периода. Исследовано влияние экологических и внутрипопуляционных факторов на развитие демографических процессов. Установлены критерии утверждения и экспансии человека в биосфере. Освещены экологические аспекты продолжительности жизни, рассмотрена динамика возрастной структуры человечества и ее последствия. Раскрыта сущность украинского этноса, приведена общая характеристика народонаселения Украины и статистический обзор демографических процессов. Проанализированы современные миграционные тенденции и их влияние на этнодемографическую ситуацию в Украине. Рассмотрена этническая структура украинского общества и этнополитические факторы глобальных демографических трансформаций.


Індекс рубрикатора НБУВ: С73(4УКР)64 + Т52(23=УКР) + Ф51(0)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС40577 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Крисаченко В. С. 
Українська політична нація: генеза, стан, перспективи : Моногр. / В. С. Крисаченко, М. Т. Степико, О. С. Власюк, А. О. Астаф'єв, В. Ю. Барков; Нац. ін-т стратег. дослідж. - К., 2004. - 647 c. - укp.

Висвітлено проблеми сучасного націєтворення в Україні як концептуальної політичної константи. Розглянуто питання генези українського етносу, проаналізовано історичний досвід формування української політичної нації, етнокультурні, суспільно-політичні та загальноцивілізаційні основи її становлення на сучасному етапі. Значну увагу приділено проблемам політичної культури, соціогенних ризиків, реформування Збройних Сил.

Освещены проблемы современного нациеобразования в Украине как концептуальной политической константы. Рассмотрены вопросы генезиса украинского этноса, проанализированы исторический опыт формирования украинской политической нации, этнокультурные, общественно-политические и общецивилизационные основы её становления на современном этапе. Значительное внимание уделено проблемам политической культуры, социогенных рисков, реформирования Вооруженных Сил.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф51(4УКР) + Ф5в

Шифр НБУВ: ВА661079 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Український соціум: соціально-політичні виміри : Матеріали засід. "круглого столу" від 28 груд. 2004 р. / ред.: В. С. Крисаченко; Нац. ін-т стратег. дослідж. - К. : Знання України, 2005. - 175 c. - укp.

Проаналізовано сучасний стан українського соціуму в контексті його основних складових. Висвітлено глобалізаційні процеси та зміни у режимах функціонування сучасних держав, проблеми регіоналізму та утвердження демократії у пострадянських країнах. Розглянуто проблему збереження та розвитку індивідуальної ідентичності, зокрема, родинної, етнічної, мовної, професійної.

Проанализировано современное состояние украинского социума в контексте его основных составных. Освещены глобализационные процессы и изменения в режимах функционирования современных государств, проблемы регионализма и утверждения демократии в постсоветских странах. Рассмотрена проблема сбережения и развития индивидуальной идентичности, в частности, семейной, этнической, языковой, профессиональной.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*332.111.3-231.1я43 + С5*25(4УКР)я43 + Ф015.2я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА666673 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Крисаченко В. С. 
Екологія. Культура. Політика. Концептуальні засади сучасного розвитку / В. С. Крисаченко, М. І. Хилько; Нац. ін-т стратег. дослідж. при Адмін. Президента України. - К. : Знання України, 2001. - 597 c. - Бібліогр.: с. 577-591. - укp.

Розкрито структуру та основні принципи функціонування екологічних систем. Досліджено механізм відносин людини і біосфери та розглянуто наслідки, викликані такою взаємодією. З використанням ціннісного та діяльнісного підходів розвинуто концепцію екологічної культури. Висвітлено пріоритети екологічної політики, екологізації людської діяльності. Проаналізовано методологічні засади, розкрито суть і значення екологічної політики. Описано способи реалізації екологічної культури й екологічної політики. Визначено роль екологічної освіти, виховання та формування екологічної свідомості. Відображено специфіку теорії та практики руху "зелених". Охарактеризовано політико-правові засоби регуляції екологічної діяльності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*806 + А73 + С5*63 + Б1в05,021

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС35329 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Крисаченко В. С. 
Екологія. Культура. Політика: Концептуальні засади сучасного розвитку / В. С. Крисаченко, М. І. Хилько; Нац. ін-т стратег. дослідж. при Адмін. Президента України. - К. : Знання України, 2002. - 597 c. - Бібліогр.: с. 577-591. - укp.

Висвітлено способи взаємозв'язку екології, культури та політики. Розкрито структуру та основні принципи функціонування екологічних систем. Описано механізм відносин людини і біосфери та наслідки, викликані даною взаємодією. На підставі ціннісного та діяльнісного підходів розвинуто концепцію екологічної культури. Визначено пріоритети екологічної політики, екологізації людської діяльності. Проаналізовано методологічні засади, суть та значення екологічної політики. Розглянуто способи реалізації заходів з питань екологічної культури та політики. Висвітлено практичне значення екологічної освіти, виховання та формування екологічної свідомості, специфіку теорії та практики руху "зелених", розкрито політико-правові засоби регуляції екологічної діяльності.

Освещены способы взаимосвязи экологии, культуры и политики. Раскрыта структура и основные принципы функционирования экологических систем. Описан механизм отношений человека и биосферы, а также последствия, вызванные данным взаимодействием. На основании ценностного и деятельностного подходов развита концепция экологической культуры. Определены приоритеты экологической политики, экологизации человеческой деятельности. Проанализированы методологические основы, суть и значение экологической политики. Рассмотрены способы реализации экологической культуры и политики. Освещено практическое значение экологического образования, воспитания и формирования экологического сознания, специфика теории и практики движения "зеленых", раскрыты политико-правовые средства регуляции экологической деятельности.


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1(4УКР) + Ч111.156 + С5*63*333.641

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА623479 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Людина: мислення і реальність / упоряд.: В. С. Крисаченко,; Ін-т філос. НАН України. - К.; Луцьк, 2001. - 219 c. - укp.

Здійснено систематичний аналіз проблеми співвідношення мислення та реальності у різноманітних вимірах: соціоприродному, соціокультурному, психологічному та екзистенційному. Особливу увагу приділено новітнім методам філософського дослідження, пов'язаним з проблемами екологізації та психологізації філософії, методологічним питанням синергетики та особливостям нелінійного мислення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю223.221

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА610747 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Крисаченко В. С. 
Україна: крок у XXI століття (соціально-політичний аналіз) / В. С. Крисаченко, М. Т. Степико, О. І. Мостяєв, С. С. Теслюк, Є. Андрос, А. Астаф'єв, М. Бауер, В. Булгаков, О. Васюта, В. Головатюк; Нац. ін-т стратег. дослідж. при Адмін. Президента України. - К.; Луцьк, 2002. - 288 c. - укp.

Висвітлено проблеми становлення в Україні сталої моделі розвитку в контексті єдності таких складників, як національна безпека, економіка, екологічна та соціальна політика, релігійно-церковні та етнополітичні відносини, демографія, реформа армії, трансформація законодавчої влади. Розглянуто питання раціонального природокористування в контексті соціально-економічного розвитку, усталення гармонійних етнополітичних взаємин, формування громадянського суспільства в Україні. Проаналізовано радіологічну ситуацію та її дію на здоров'я населення. Описано зовнішні фактори впливу на самовизначення України в минулому, сучасному, майбутньому, її утвердження у світі.

Освещены проблемы становления в Украине устойчивой модели развития в контексте единства таких составляющих, как национальная безопасность, экономика, экологическая и социальная политика, религиозно-церковные и этнополитические отношения, демография, реформа армии, трансформация законодательной власти. Рассмотрены вопросы рационального природоиспользования в контексте социально-экономического развития, упрочнения гармоничных этнополитических отношений, формирования гражданского общества в Украине. Проанализирована радиологическая ситуация и ее действие на здоровье населения. Описаны внешние факторы влияния на самоопределение Украины в прошлом, настоящем, будущем, ее утверждение как части современного мира.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)64я43 + С5*25(4УКР)я43 + У9(4УКР)0я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА625022 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Крисаченко В. С. 
Україна: природа і люди / В. С. Крисаченко, О. І. Мостяєв; Нац. ін-т стратег. дослідж. - 2-е вид., переробл. і доповн. - К., 2002. - 623 c. - укp.

Розкрито формотворче значення природи для українського суспільства, передумови становлення сучасної біосферології, характер життєдіяльності людини у реальному світі. Проаналізовано формування образу України в інших народів. Розглянуто природні умови розвитку українського етносу, проблему синтезу у концепції етногенезу. Описано географічну специфіку народонаселення країни, популяційну динаміку українського етносу, вплив антропогенних чинників забруднення довкілля на стан здоров'я населення України. Висвітлено напрямки взаємовпливу довкілля та української культури, вплив довкілля на емоції та інтуїцію, природи на мову. Викладено екологічні та правові аспекти взаємодії людини та довкілля на теренах України. Наведено основні відомості з географії країни.

Раскрыты формотворческое значение природы для украинского общества, предпосылки становления современной биосферологии, характер жизнедеятельности человека в реальном мире. Проанализировано формирование образа Украины у других народов. Рассмотрены природные условия развития украинского этноса, проблема синтеза в концепции этногенеза. Описаны географическая специфика народонаселения страны, популяционная динамика украинского этноса, влияние антропогенных факторов загрязнения окружающей среды на состояние здоровья населения Украины. Освещены направления взаимовлияния окружающей среды и украинской культуры, влияние окружающей среды на эмоции и интуицию, природы на речь. Изложены экологические и правовые аспекты взаимодействия человека и окружающей среды на территории Украины. Приведены основные сведения по географии страны.


Індекс рубрикатора НБУВ: А73 + Т52(23=УКР) + Б1(4УКР) + Б2(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС37293 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Гальчинський А.  
Інтеграція кримських татар в Українське суспільство: проблеми і перспективи: аналітичні оцінки Національного інституту стратегічних досліджень / А. Гальчинський, О. Власюк, О. Здірук, В. Крисаченко, Н. Прозорова, М. Степико; Нац. ін-т стратег. дослідж. - К., 2004. - 40 c. - укp.

Висвітлено особливості історії становлення кримськотатарського етносу. Розглянуто питання депортації кримських татар 1944 р. та політико-правові підстави їх повернення в Україну, економічні проблеми інтеграції в українське суспільство. Розкрито етнополітичні аспекти сучасної ідентифікації кримськотатарської спільноти, соціокультурні та конфесійні аспекти облаштування кримських татар. Описано політичні особливості сучасного кримськотатарського руху.

Освещены особенности истории становления крымскотатарского этноса. Рассмотрены вопросы депортации крымских татар 1944 г. и политико-правовые основания их возращения в Украину, экономические проблемы интеграции в украинское общество. Раскрыты этнополитические аспекты современной идентификации крымскотатарского сообщества, социокультурные и конфессионные аспекты размещения крымских татар. Описаны политические особенности современного крымскотатарского движения.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-6КРМ)64

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р101742 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Крисаченко В. С. 
Українська політична нація: Генеза, стан, перспективи : Моногр. / В. С. Крисаченко, М. Т. Степико, О. С. Власюк, А. О. Астаф'єв, В. Ю. Барков; Нац. ін-т стратег. дослідж. - К., 2003. - 631 c. - укp.

Висвітлено проблеми сучасного націєтворення в Україні як концептуальної політичної константи, а також політичної культури, соціогенних ризиків, реформування Збройних Сил. Розглянуто питання генези українського етносу. Проаналізовано історичний досвід формування української політичної нації, визначено етнокультурні, суспільно-політичні та загальноцивілізаційні підстави її становлення на сучасному етапі.

Освещены проблемы современного процесса создания нации в Украине как концептуальной политической константы, а также политической культуры, социогенных рисков, реформирования Вооруженных Сил. Рассмотрены вопросы генезиса украинского этноса. Проанализирован исторический опыт формирования украинской политической нации, определены этнокультурные, общественно-политические и общецивилизационные основы ее становления на современном этапе.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф50(4УКР) + Ф088 + Ю6*666

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА648899 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Власюк О. С. 
Український соціум : Наук. вид. / О. С. Власюк, В. С. Крисаченко, М. Т. Степико, А. О. Астаф'ев, В. О. Бакальчук; ред.: В. С. Крисаченко; Нац. ін-т стратег. дослідж. - К. : Знання України, 2005. - 791 c. - укp.

Проведено дослідження феномену українського соціуму. Послідовно розглянуто політико-правові, методологічні та концептуальні підстави аналізу його сутності. Визначено історико-генетичні джерела формування українського соціуму, розглянуто еволюцію його системних рис. Виділено етнічні, економічні, культурні, духовні, наукові, ресурсні особливості українського соціуму. Розглянуто проблеми збереження національної ідентичності та суспільної консолідації. Висвітлено процес становлення сучасної української держави у контексті національного поступу. Розглянуто історію формування системи адміністративно-територіального устрою України від найдавніших часів до сучасного періоду. Показано вплив західних демократичних цінностей на українське державотворення. Встановлено значення суспільних ідей як чинника націотворення. Проаналізовано особливості формування громадянського суспільства в Україні, розглянуто його стратегічні пріоритети та засоби їх реалізації. Охарактеризовано сучасний стан людського розвитку в Україні як універсальний критерій суспільного поступу.

Проведено исследование феномена украинского социума. Последовательно рассмотрены политико-правовые, методологические и концептуальные основы анализа его сущности. Определены историко-генетические источники формирования украинского социума, рассмотрена эволюция его системных признаков. Выделены этнические, экономические, культурные, духовные, научные, ресурсные особенности украинского социума. Рассмотрены проблемы сохранения национальной идентичности, обоснована необходимость осуществления общественной консолидации. Освещен процесс становления современного украинского государства в контексте национального развития. Рассмотрена история формирования системы административно-территориального устройства Украины от древних времен до современного периода. Показано влияние западных демократических ценностей на государственнообразовательные процессы. Установлено значение общественных идей как фактора формирования нации. Проанализированы особенности становления гражданского общества в Украине, рассмотрены его стратегические приоритеты и средства их реализации. Охарактеризовано современное состояние общества в Украине как универсальный критерий общественного развития.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*425.4 + С5*666*3 + Ю6(4УКР) + Ф023

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА667969 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Крисаченко В. 
Історичні витоки українського етносу / В. Крисаченко // Освіта і упр.. - 2011. - 14, № 4. - С. 54-70. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.

Проаналізовано історичні витоки українського етносу, сам факт існування якого є визначальним для творення світу українства. Розглянуто український етнічний світ і його ендогенні та екзогенні чинники: етнос, духовно-ідеальну реальність та матеріальну культуру. Наведено документальний матеріал щодо антропологічного, етнічного, культурного та суспільного розвитку українського народу в геополітичному, філософському та історичному дискурсі, а саме: в скіфо-сарматські часи, антсько-руську добу. Детально описано історичні джерела, котрі окреслюють проукраїнський характер роксолан, склавинів, антів, русів та ряду інших етносів з прикметними для них атрибутами способу життя, традиціями, особливостями поведінки та діяльності, суспільної організації, демократичних рис давнього соціуму. Досліджено історичний, мовний, географічний та етно-екологічний контексти такої унікальної пам’ятки світової культури як «Велесова книга». Констатовано дуалістичну єдність розвитку українського етносу, який поєднує як намагання зберегти власну ідентичність, так і органічний потяг до засвоєння європейських цивілізаційних цінностей.

Проанализированы исторические истоки украинского этноса, сам факт существования которого является определяющим для создания мира украинского этноса. Рассмотрены украинский этнический мир и его эндогенные и экзогенные факторы: этнос, духовно-идеальная реальность и материальная культура. Приведен документальный материал об антропологическом, этническом, культурном и общественном развитии украинского народа в геополитическом, философском и историческом дискурсе, а именно: в скифо-сарматские времена, в антско-русский период. Подробно описаны исторические источники, которые определяют проукраинский характер роксолан, склавинов, антов, русов и ряда других этносов с примечательными для них атрибутами образа жизни, традициями, особенностями поведения и деятельности, общественной организации, демократическими чертами древнего социума. Исследованы исторический, языковой, географический и этно-экологический контексты такого уникального памятника мировой культуры как «Велесова книга». Констатировано дуалистическое единство развития украинского этноса, объединяющее как собственную идентичность, так и органическое влечение к усвоению европейских цивилизационных ценностей.

Historical sources of the Ukrainian ethnos are analyzed in details in the article, which fact of existence is defining for creation of the Ukrainian world. The Ukrainian ethnic world and its factors are considered: ethnos, a spirituality-ideal realityand material culture. The facts concerning anthropological, ethnic, cultural and social and material culture. The facts concerning anthropological, ethnic, cultural and social development in fields of Ukraine within last several millenniums are mentioned.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(45УКР)-31

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15566 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Крисаченко В. 
Світоглядна парадигма ХХ століття: український внесок / В. Крисаченко // Освіта і упр.. - 2009. - 12, № 2. - С. 63-79. - Бібліогр.: 30 назв. - укp.

Визначено ідейні та теоретико-методологічні засади світоглядної концепції академіка та сина України Володимира Вернадського, а саме його вчення про біосферу й її еволюційний перехід у ноосферу. Висвітлено життєві кроки та творчі здобутки Вернадського. Досліджено розвиток вчення про біосферу у працях попередників-українців. Зазначено, що вчення було народжено в одному інтелектуальному річищі, але принаймні у двох осередках думки - у творчості П. де Шардена та В. Вернадського. Вказано на оптимістичний погляд концепції ноосфери на майбутнє за умов діяння людства згідно універсальним законам розвитку життя та духу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*807 + А733

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15566 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Крисаченко В. 
Світоглядна парадигма ХХ століття: український внесок / В. Крисаченко // Освіта і упр.. - 2010. - 13, № 4. - С. 98-114. - Бібліогр.: 29 назв. - укp.

Розкрито сутність світоглядного учення В. Вернадського та Т. де Шардена про ноосферу. "В останні тисячоліття спостерігається інтенсивне зростання впливу однієї живої речовини - цивілізованого людства ...Ми знаходимося у стані ноосфери", - підкреслив В. Вернадський у 1940 р. Відзначено, що головним критерієм розбудови ноосфери є організована наукова думка сукупного людства, що для розбудови та зміцнення ноосфери важливе створення центрів пізнання, енергійне поширення та поглиблення народної освіти, проведення роботи, яка не знає кордонів, у досягненні всепланетного єднання людей, що, за Т. Шарденом, останнім етапом розвитку людства буде перетворення людства в надорганізм і аморизація (злиття в точці Омега любові абсолютної і любові особистої, Людини та Христа). Стверджено, що існування людства - необхідний витвір Всесвіту, тому воно повинно бути, однак ноосфери неможна досягти автоматично, і щоб не прийти до краху, треба діяти згідно з законами розвитку життя і духу.

Раскрыта сущность мировоззренческого учения В. Вернадского и Т. де Шардена о ноосфере. "В последние тысячелетия наблюдается интенсивный рост влияния одного живого вещества - цивилизованного человечества ... Мы находимся в состоянии ноосферы", - подчеркнул В. Вернадский в 1940 г. Отмечено, что главным критерием развития ноосферы является организованная научная мысль совокупного человечества, что для развития и укрепления ноосферы важно создание центров познания, энергичное распространение и углубление народного образования, проведение работы, которая не знает границ, в достижении всепланетного единения людей, что, по Т. Шардену, последним этапом развития человечества будет превращение человечества в сверхорганизм и аморизация (слияние Человека и Христа). Утверждается, что существование человечества - необходимое произведение Вселенной, поэтому оно должно быть, однако ноосферы нельзя достичь автоматически, и чтобы не прийти к краху, нужно действовать согласно законам развития жизни и духа.

The article is dedicated to life and scientific activity of the greatest thinker of the XX century, son of Ukraine, academic V. Vernadsky. The author showed ideological and theoretical-methodological basis of biosphere and noosphere conception of V. Vernadsky and his predecessors.


Індекс рубрикатора НБУВ: Б. в5

Шифр НБУВ: Ж15566 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Крисаченко В. 
Українська ідентичність / В. Крисаченко // Освіта і упр.. - 2010. - 13, № 2/3. - С. 137-143. - укp.

Здійснено філософське осмислення феномену "Я" та розглянуто термін "ідентичність". Проаналізовано такі світоглядні орієнтири суспільної консолідації в Україні: національна ідея, історична пам'ять, мова; з'ясовано роль державно-церковних взаємин як чинника громадянського суспільства та значення демократичних цінностей для становлення політичної нації в сучасній Україні; специфічні особливості етнополітичної ситуації в сучасній Україні. Розкрито роль етнополітичного, регіонального та конфесійного чинників в ускладненні етнополітичної ситуації на території України та негативний вплив посилення відцентрових процесів для етнічної ідентичності українців. Акцентовано увагу на європейських інтересах України та її євроінтеграційних прагненнях. Відзначено, що значення демократичних цінностей для становлення політичної нації в сучасній Україні не можна недооцінити, тому що в їх основу покладено кілька суттєвих положень, без яких неможливий подальший розвиток нашого суспільства: нормативно-правове закріплення основних положень, що передбачають функціонування системи справедливої співпраці, політичної рівності та справедливості, вільне ринкове господарювання, чесна конкуренція, чітка структура влади, рівність громадян перед законом, вільний інформаційний простір незалежні ЗМІ, процеси приватизації, активна соціальна політика, продуктивне поєднання різних політичних і інтелектуальних точок зору.

Осуществлено философское осмысление феномена "Я" и рассмотрен термин "идентичность". Проанализированы мировоззренческие ориентиры общественной консолидации в Украине: национальная идея, историческая память, язык; выяснена роль государственно-церковных отношений как фактора гражданского общества и значение демократических ценностей для становления политической нации в современной Украине; специфические особенности этнополитической ситуации в современной Украине. Определена роль этнополитического, регионального и конфессионального факторов в усложнении этнополитической ситуации на территории Украины и негативное влияние усиления центробежных процессов для этнической идентичности украинцев. Акцентировано внимание на европейских интересах Украины и ее евроинтеграционных стремлениях. Отмечено, что значение демократических ценностей для становления политической нации в современной Украине нельзя недооценить, так как в их основе - несколько существенных положений, без которых невозможно развитие общества: нормативно-правовое закрепление основных положений, предусматривающих функционирование системы справедливого сотрудничества, политического равенства и справедливости, свободное рыночное хозяйствование, честная конкуренция, четкая структура власти, равенство граждан перед законом, свободное информационное пространство, независимые СМИ, процессы приватизации, активная социальная политика, продуктивное сочетание различных политических и интеллектуальных точек зрения.

In his article author realizes philosophical sense of "Ego" phenomenon is and examines "identity" term. Also he traces about formation of human community and Ukrainian political nation. The author has analyzed world outlooks of social consolidation in Ukraine: national idea, historical memory, language etc, ascertains role of state and church interrelation as factor of human community and meaning of democratic values for formation of politic nation in modern Ukraine, specific peculiarities of ethno political situation in Ukraine in particular using of ethnical factor by regional elites on purpose to mobilize population of regions. Also the role of ethno political, regional and confessional factors in complication of ethno politic situation in Ukraineand negative influence of efferent processes for ethnical identity of the Ukrainians. Besides that attention on European interests of Ukraine and its Euro-integrative aspirations are accentuated in the article.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф5 в + Ф51(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15566 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського